POMOC DLA OBYWATELI UKRAINY W WYSOKOŚCI 300 ZŁ

JEDNORAZOWA POMOC DLA OBYWATELI UKRAINY W WYSOKOŚCI 300 zł

 

Pomoc przyznaje się na podstawie art. 31 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (specustawy).

KOMU PRZYSŁUGUJE POMOC? 

Uprawniony do pomocy jest obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 specustawy, deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i został wpisany do rejestru PESEL.  

Za legalny uznaje się także pobyt dziecka urodzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez matkę, która jest osobą określoną w zdaniu powyżej, w okresie dotyczącym matki.

Pomoc przysługuje w wysokości 300 zł na osobę, min na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

W JAKI SPOSÓB I GDZIE NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK O WYPŁATĘ POMOCY?

Wniosek o wypłatę pomocy należy składać do tut. Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu przy ul. Henryka Sienkiewicza 1 w Raciborzu, w godzinach:

Poniedziałek 13.00-15.00
Wtorek 13.00-15.00
Środa 8.00-10.00
Czwartek 8.00-10.00
Piątek 8.00-9.00

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się pod numerem tel. 32 415 26 50 wew. 131.  

Wniosek składa osoba uprawniona, jej przedstawiciel ustawowy, opiekun tymczasowy albo osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem.

W JAKIM TRYBIE I NA JAKICH ZASADACH PRZYZNAJE SIĘ POMOC?

Przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji. Świadczenie przyznaje się bez względu na dochód, nie przeprowadza się rodzinnego wywiadu środowiskowego. Osoba składająca wniosek lub osoba, w imieniu której wniosek jest składany, podają następujące dane:
1) imię (imiona) i nazwisko;
2) data urodzenia;
3) obywatelstwo;
4) płeć;
5) rodzaj, seria i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy;
6) informację o dacie wjazdu na terytorium RP;
7) adres pobytu;
8) dane kontaktowe, w tym numer telefonu lub adres poczty elektronicznej – o ile je posiada;
9) numer PESEL. 
W przypadku gdy wnioskodawca podał dane kontaktowe (numer telefonu, adres poczty elektronicznej), ośrodek pomocy społecznej informuje go o terminie i formie wypłaty świadczenia za pomocą dostępnych środków komunikacji. Wypłata świadczenia może być dokonana w formie przelewu na konto bankowe wskazane przez wnioskodawcę, bądź w inny sposób określony przez organ wypłacający świadczenie (np. w kasie).  Odmowa przyznania świadczenia wymaga wydania decyzji.

Wzór wniosku w załączniku